Skip to main content

Czy warsztaty i symulacje lean są lepsze od zwykłych szkoleń?

Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia w formie praktycznych warsztatów. Dużą uwagę przywiązuje się wówczas zwłaszcza do studiów przypadków (case studies) oraz wykorzystania różnego rodzaju gier symulacyjnych.

Jakie korzyści dają warsztaty i stosowanie gier?

Studia przypadku pozwalają na zapoznanie się z realnymi, zakończonymi sukcesem bądź porażką projektami. Dzięki temu uczestnik warsztatów może wyciągnąć wiele cennych wniosków. Omawianie narzędzi i jednoczesna ich analiza pod kątem możliwości wdrożenia daje większa szansę, iż szkolenie nie skończy się tylko na uzyskaniu certyfikatu uczestnictwa. Planowanie działań już podczas trwania warsztatów przybliża szansę faktycznego wdrożenia omawianych metod i rozwiązań.

Od kilku lat da się zauważyć rozwój gier warsztatowych i różnego rodzaju symulacji. Ich popularność jest coraz bardziej  widoczna, gdyż różnego rodzaju gry ułatwiają zaangażowanie uczestników w szkolenie i podnoszą jego atrakcyjność. Tego typu warsztaty są dużo lepiej odbierane i oceniane niż tradycyjne szkolenia.

Główne powody, dla których tak się dzieje, to:

  • Warsztat angażuje ludzi – osoby działają w grupie i współpracują, bo mają jeden cel. Niestety często w firmie działamy tak, jakby drużyny miały różne cele i – co więcej – na koniec mógł być tylko jeden “zwycięzca”.
  • Warsztaty pozwalają przerzucić aktywność i działanie na uczestników. Przestają oni być tylko słuchaczami (aktywnymi mniej lub bardziej).
  • Każdy może wynieść swój wkład i doświadczenie w symulacji oraz każdy może podejmować decyzje i analizować wyniki. Decyzyjność i badanie różnych rozwiązań to coś co angażuje, motywuje i daje satysfakcję, gdy znajdzie się właściwe rozwiązanie i osiągnie cel.

“Mieliśmy już szkolenie Lean, ale u nas się to nie sprawdziło”

Angażujmy pracowników, omawiajmy zagadnienia na konkretnych przykładach i wykorzystujmy gry warsztatowe, aby podobnych stwierdzeń było jak najmniej.

Przy okazji można sobie postawić pytania: kiedy ostatni raz uczestniczyłeś w warsztatach? Kiedy ostatni raz wysłałeś na nie swoich pracowników?

 

Jeżeli zainteresował cię temat wykorzystania gier warsztatowych, zapraszam do zapoznania się z Koromo. Od kilku już lat pracuję nad tą grą symulacyjną, która z powodzeniem wykorzystywana jest w szkoleniach Lean, Kaizen i TPM.

Jakub Kocjan

Specjalista Lean Management, z którym przygodę rozpoczął w 2005 roku. Autor nagradzanych projektów Lean w obszarach produkcyjnych i procesach usługowych. Współtwórca portalu LeanCenter.pl oraz gry symulacyjnej Koromo.

Doświadczenie zdobywał pracując m.in. dla Johnson Controls, HUF Polska oraz EY. Wykładowca WSB Poznań (Lean Management). WSE Kraków (Zarządzanie Produkcją) oraz Politechniki Śląskiej (Lean Manufacturing).

Profil na LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *