Skip to main content

Problem solving, czyli standardy rozwiązywania problemów w firmie

Zagadnienie określane jako problem solving to metodyczne podejście do wykrywania i eliminowania problemów. Metody tego typu mogą być połączeniem kilku narzędzi lean.

Jakiś czas temu, podczas wymiany doświadczeń z koordynatorem lean pracującym w korporacji, omówiłem temat rozwiązywania problemów. Okazało się, iż w przypadku jego firmy rozwiązywanie problemów jest bardzo mocno ustandaryzowane i poświęca się temu zagadnieniu dość dużą uwagę.

Podejście opiera się na kolejno stosowanych następujących narzędziach:

  • 5W1H,
  • Diagram Ishikawy,
  • Arkusz przyczynowo- skutkowy,
  • Analiza 5Why.

Przemyślany, podparty doświadczeniem system robi dobre wrażenie i przynosi rezultaty. Zaskoczyła mnie troska i duża uwaga poświęcona przez koordynatora na ten element lean.

Jeszcze bardziej zapadła mi w pamięci diagnoza, tłumacząca dlaczego występują problemy z systematycznym wykorzystywaniem tej metody. Koordynator wskazał powód pojawiającej się czasami niechęci i oporu liderów w stosowaniu tych narzędzi – tą przyczyną okazało się zdobyte przez liderów doświadczenie, iż główne przyczyny problemów wynikały z ich błędów, nieuwagi i zaniedbań…

Problem solving w firmie

Czego można się nauczyć od tego doświadczonego koordynatora lean?

  1. Metody problem solving są skutecznym narzędziem, prowadzącym do odkrycia głównej przyczyny problemu. Wdrożenie w firmie takich metod oczywiście nie jest szybkie i łatwe, ale posiadanie ich i traktowanie jako standard wynosi firmę na wyższy poziom.
  2. Błędy i problemy powstające w firmie mogą mieć przyczynę w niechlujstwie, lenistwie czy niewiedzy. Będą to cechy częściej kierownictwa niż zwykłych pracowników.

Posiadanie w firmie metody rozwiązywania problemów nie jest czymś naturalnym, czymś oczywistym. Jest to świadome budowanie przez kierownictwo standardu postępowania w firmie.

 

Zapraszam również do lektury mojego innego wpisu na temat problemów w firmie:

Problemy w firmie – czy warto je mieć?

Jakub Kocjan

Specjalista Lean Management, z którym przygodę rozpoczął w 2005 roku. Autor nagradzanych projektów Lean w obszarach produkcyjnych i procesach usługowych. Współtwórca portalu LeanCenter.pl oraz gry symulacyjnej Koromo.

Doświadczenie zdobywał pracując m.in. dla Johnson Controls, HUF Polska oraz EY. Wykładowca WSB Poznań (Lean Management). WSE Kraków (Zarządzanie Produkcją) oraz Politechniki Śląskiej (Lean Manufacturing).

Profil na LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *