Lean a produkcja jednostkowa
Lean w produkcji seryjnej jest zjawiskiem znanym i dobrze opisanym. Raczej rzadko słyszy się głosy podważające wpływ metod lean na wydajność i efektywność. Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku produkcji małoseryjnej, jednostkowej.
“My jesteśmy inni, nie mamy produkcji masowej ”
Tego typu twierdzenia pochodzące od różnych firm są pewnego rodzaju standardem. Powtarzalność tych opinii sprawia, iż pojawia się pytanie o ich cel i prawdziwość? Czy jest to wynik głębokiego przekonania poprzedzonego analizą? Czy może jest to bardziej usprawiedliwienie dla wszystkich porażek poniesionych na polu wdrażania różnych metod (sprawdzających się u innych)?
Są tysiące firm, które cechują się produkują jednostkową. Mają one wiele cech wspólnych, np. wszystkie uparcie twierdzą że są wyjątkowe. Zamiast skupiać się na różnicach i specyfice, które uniemożliwiają wprowadzenie lean, polecam zastanowić się czy i w jakim stopniu lean może pomóc w realizacji pojedynczych zamówień.
Komu to potrzebne?
Który zakład będzie miał krótszą drogę do JIT, do systemu ssącego, do przepływu jednej sztuki – ten z masową produkcją i zapasami liczonymi w latach? Czy może zakład realizujący każde zlecenie inne, produkujący to, o co klient poprosi? Który z tych zakładów bardziej potrzebuje JIDOKI?
Mała, szydercza refleksja na koniec:
“U nas klient nie bierze nigdy dwa razy tego samego” – może opóźnienie i jakość tego co dostarczamy powoduje, że klient nie planuje kupna kolejnej sztuki…
Doskonalenie procesu – to kluczowe określenie. Nie doskonalimy “sztuki” produktu, ale proces, w którym powstaje. Nawet najbardziej unikalny (jednostkowy) produkt powstaje w procesie, który – w większości kroków – jest powtarzalny. Na tym warto się skupić. Najlepiej wykonać z takim człowiekiem ćwiczenie polegające na prześledzeniu, w gemba, kroków procesu, w którym powstają jego jednostkowe, unikalne produkty. Potem zaznaczyć te miejsca, w których są zauważalne znaczące odstępstwa od danego kroku procesu. Powtórzę: znaczące, bo mniejsze odchylenia mieszczą się w granicach, także ustalonych na podstawie obserwacji, danego kroku procesu. Z pewnością okaże się, że jest co doskonalić. Pozdrawiam
Dobry pomysł z ćwiczeniem w którym określamy poszczególne kroki. Dziękuję za trafny komentarz.