Skip to main content
produkcja jednostkowa

Wyjątkowa jednostkowość

Lean a produkcja jednostkowa

Lean w produkcji seryjnej jest zjawiskiem znanym i dobrze opisanym. Raczej rzadko słyszy się głosy podważające wpływ metod lean na wydajność i efektywność. Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku produkcji małoseryjnej, jednostkowej.

“My jesteśmy inni, nie mamy produkcji masowej ”

Tego typu twierdzenia pochodzące od różnych firm są pewnego rodzaju standardem. Powtarzalność tych opinii sprawia, iż pojawia się pytanie o ich cel i prawdziwość? Czy jest to wynik głębokiego przekonania poprzedzonego analizą? Czy może jest to bardziej usprawiedliwienie dla wszystkich porażek poniesionych na polu wdrażania różnych metod (sprawdzających się u innych)?

Są tysiące firm, które cechują się produkują jednostkową. Mają one wiele cech wspólnych, np. wszystkie uparcie twierdzą że są wyjątkowe. Zamiast skupiać się na różnicach i specyfice, które uniemożliwiają wprowadzenie lean, polecam zastanowić się czy i w jakim stopniu lean może pomóc w realizacji pojedynczych zamówień.

Komu to potrzebne?

Który zakład będzie miał krótszą drogę do JIT, do systemu ssącego, do przepływu jednej sztuki – ten z masową produkcją i zapasami liczonymi w latach? Czy może zakład realizujący każde zlecenie inne, produkujący to, o co klient poprosi? Który z tych zakładów bardziej potrzebuje JIDOKI?

Mała, szydercza refleksja na koniec:

“U nas klient nie bierze nigdy dwa razy tego samego” – może opóźnienie i jakość tego co dostarczamy powoduje, że klient nie planuje kupna kolejnej sztuki…  

Jakub Kocjan

Specjalista Lean Management, z którym przygodę rozpoczął w 2005 roku. Autor nagradzanych projektów Lean w obszarach produkcyjnych i procesach usługowych. Współtwórca portalu LeanCenter.pl oraz gry symulacyjnej Koromo.

Doświadczenie zdobywał pracując m.in. dla Johnson Controls, HUF Polska oraz EY. Wykładowca WSB Poznań (Lean Management). WSE Kraków (Zarządzanie Produkcją) oraz Politechniki Śląskiej (Lean Manufacturing).

Profil na LinkedIn

2 myśli na temat “Wyjątkowa jednostkowość

  1. Doskonalenie procesu – to kluczowe określenie. Nie doskonalimy “sztuki” produktu, ale proces, w którym powstaje. Nawet najbardziej unikalny (jednostkowy) produkt powstaje w procesie, który – w większości kroków – jest powtarzalny. Na tym warto się skupić. Najlepiej wykonać z takim człowiekiem ćwiczenie polegające na prześledzeniu, w gemba, kroków procesu, w którym powstają jego jednostkowe, unikalne produkty. Potem zaznaczyć te miejsca, w których są zauważalne znaczące odstępstwa od danego kroku procesu. Powtórzę: znaczące, bo mniejsze odchylenia mieszczą się w granicach, także ustalonych na podstawie obserwacji, danego kroku procesu. Z pewnością okaże się, że jest co doskonalić. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *